När kommer mitt paket?

Vårt mål är att leverera din beställning så fort som möjligt. Vår leveranstid är mellan 1-5 arbetsdagar från det att du mottagit din orderbekräftelse (helger och röda dagar exkluderade) och beroende på vilket fraktbolag din beställning skickas med. 

Trots att vi alltid strävar efter att leverera inom angivna tidsramar kan leveransen i vissa fall ta längre tid till följd av högsäsong, tillfälliga ordertoppar eller oväntade händelser.

Alla våra beställningar packas i turordning på vårt lager och alla beställningar hanteras separat. 

När din order lämnar vårt lager skickas en transportavisering till din mail. I transportaviseringen kan du se ditt eller dina sändningsnummer. Observera att varje kolli får ett eget sändningsnummer för att paketen ska vara spårbara. 

 

 

                                                   

 

                                    

 Exempel på hur du räknar ut leveranstid på din order från att den bekräftats via orderbekräftelse:

Om du lägger din beställning på en måndag (beställning placerad före 23.59) räknas denna dag som dag 0.

Tisdag - dag 1 (nästa arbetsdag)

Onsdag - Dag 2 osv.

För beställningar som placeras fredag, lördag och söndag räknas måndagen som dag 1. 

 

Om du inte fått någon SMS-avisering senast den femte arbetsdagen efter att du lagt din beställning, oavsett vilket fraktbolag du valt, behöver du Kontakta kundservice så vi kan undersöka vad som hänt. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Var denna artikel till hjälp?
8 av 10 tyckte detta var till hjälp
Har du fler frågor? Skicka en förfrågan